ویژگیهای جدید vSphere 7.0

VMware در همایش VMworld 2019 یک پیش نمایشی از vSphere 7 با عنوان Project Pacific ارادئه کرد. با این پیش نمایش vmware نشان داد که معماری vSphere را از نو طراحی کرده است. VMware ادعا کرده است که این محصول را به صورت open platform طراحی کرده است که به ادمین های IT و برنامه نویسان اجازه میدهد تا بتوانند به صورت اینتراکتیو برای سولوشن های مبتنی بر cloud خود برنامه نویسی کنند.

امکانات جدید vsphere 7

در اصل vmware قابلیت های قدیمی vSphere خودش را با kubernetes ترکیب کرده است. این تغییرات اساسی در زیرلایه ساختار vSphere در نسخه ۷ باعث میشود تا containerها بخوبی در ماشین های مجازی هم کارکنند. بر همین اساس دیگر برای یکپارچگی میان ساختار vSphere و kubernetes نیازی به اپلاینس مجزا نیست و این نیاز در معماری vSphere مرتفع گردید. این مورد در لایه Hypervisor گنجانده شده است.

گذشته از این داستان، تغییرات مهم دیگری نیز در vSphere 7 ره داده است:

 • Simplified lifecycle management
 • Intrinsic security features
 • Application acceleration
 • –       Simplified lifecycle management

یکی از مواردی که vmware به آن توجه کرده Simplified lifecycle management است. از آنجا که umdate manager ابزار کارآمدی در زمینه مدیریت چرخه حیات vSphere برای ساختارهایی با صدها و حتی چندهزار هاست نیست vmware تصمیم گرفت vSphere Lifecycle Management (VLCM) را جایگزین update manager قبلی نماید. در این ابزار نه تنها براحتی امکان نصب esxi بر روی هاست های فیزیکی فراهم است بلکه امکان بروزرسانی Firmware سخت افزار نیز وجود دارد. همچنین این ابزار در کلاستر VSAN 7 بسیار کارآمد است.

 • Intrinsic security features

یکی از نگرانیهای بیزینسهای مبتنی بر زیرساخت مجازی امنیت هایپروایزورها است. یکی از ویژگیهای جدید vSphere 7 ویژگیtrusted computing base نامیده میشود. این به شرکتها اجازه میدهد که تعدادی از هاست ها را با توجه به حساسیت بیشتر از سایر هاست ها در یک زون امنیتی قرار داده و اجازه هیچ گونه تغییری در آنها را بدون متدهای احراز هویت مشخص ندهند.

 • Application acceleration

Vmware در این نسخه مجموعه ای از قابلیت ها را جهت بهبود عملکرد نرم افزاری گنجانده است. در این راستا vmware از تکنولوژیهای هوش مصنوعی bitfusion در این نسخه استفاده کرده است. به همین منظور شرکت vmware شرکت bitfusion را در سال ۲۰۱۹ خریداری کرده است تا از تکنولوژیهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده کند.

در مجموع vmware بهبودهای قابل توجهی را در تکنولوژیهای Vmotion و DRS جهت انتقال سریعتر و بدون خطای ماشین های حجیم ایجاد کرده است.

ویژگیهای جدید VMware vCenter Server :

vCenter Server Profiles

با این ویژگی میتوان کانفیگ یک سرور vCenter را با استفاده از APIهای مخصوص آن Export نمود و این پیکربندی را به سرور دیگری بدون ریبوت کردن منتقل نمود.

Update Planner

این یک بخشی از فیچر vSphere Lifecycle Manager است که در بخش فیچرهای vSphere 7 معرفی شد. از طریق update planner میتوان updateها، patchها و upgrade ها را آماده کرد.

Upgrade & Converge external PSCs in one operation

در طول پروسه آپگرید میتوان با این ویژگی external PSC ها را باهم ادغام نمود.

Multihomed NICs support

ویژگی multihomed برای کارت های شبکه در این نسخه پشتیبانی میشود. قابلیت کارکردن در سگمنت های متفاوت شبکه با این ویژگی فراهم شده است.

VM Template management and versioning

اجازه میدهد هنگامیکه تمپلیت را آپدیت میکنیم و یا تغییر میدهیم، تغییرات به عنوان یک الگو ذخیره شود و امکان ردیابی تغییرات و اطلاعات را میدهد.

ویژگیهای جدید VMware VSAN:

VSAN 7 همزمان با انتشار vSphere 7 به همراه ویژگیهای جدید معرفی شد:

 • مدیریت ساده تر

با توجه به اینکه vmware ابزار VLCM را بجای update manager جهت مدیریت lifecycle هاست ها و حتی firmware سرورها و استوریج آن استفاده میکند و این ابزار در VSAN نیز پشتیبانی میشود،  مدیریت ساختار VSAN نیز با این ویژگیها ساده تر خواهد شد.

 • سرویس native file

یکی از سرویس هایی که استوریج های unified پشتیبانی میکنند سرویس فایل در کنار ویژگیهای اصلی san میباشد. در vsan 7 سرویس فایل به صورت native فعال است. در این نسخه NFS 3 و ۴ پشتیبانی شده است.

 • بهبود cloud-native

یک ویژگی persistent storage  در سطح فایل با توجه به سرویس جدید فایل در vsan 7 برای container اضافه شده است که قابلیت های cloud را به vsan داده است.

 • بهبود stretched cluster و ۲-node

تعداد زیادی ویژگی جدید با توجه به فیچرهای ۲-node و stretched cluster به vsan 7 اضافه شده است. این ویژگیهای جدید شامل بهبود جابجایی هوشمند ماشین ها هنگام فرایند failure، بهبود resilence، و مدیریت هوشمند فضای ذخیره سازی میباشد.

 • همچنین بهبودهای موثر دیگر مانند:
 • گزارش وضعیت ظرفیت فضای ماشین مجازی
 • مشاهده ساده تر مصرف مموری
 • بهبود عملکرد vsphere replication
 • پشتیبانی از حافظه NVMe در حالت hot-plug
 • بهبود ویژگی disks shared multi-writer

2 دیدگاه روشن ویژگیهای جدید vSphere 7.0

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت